Ewa Drobek

Ewa Drobek

BIOS

Ogromnie cenię sobie zaufanie, którym obdarzyli mnie moi wychowankowie, wybierając mnie na matkę chrzestną swoich dzieci, wiele lat po ukończeniu szkoły. Sama postrzegam się jako nauczycielkę z dużym poczuciem humoru i dystansem do świata i samej siebie. Potrafię się śmiać ze swoich błędów i mówić „nie wiem, ale chcę się nauczyć”. Do wszystkich konkursów zgłosili mnie moi uczniowie, co jest dla mnie największym wyróżnieniem. Jako jedna z dwóch nauczycieli w Polsce zostałam wyróżniona w globalnym konkursie Global Teacher Award 2019. W październiku 2019 roku otrzymałam wyróżnienie w konkursie Nauczyciel Roku 2019 – organizowanym przez Głos Nauczycielski. Znalazłam się na liście 50 najbardziej zaangażowanych nauczycieli świata w globalnym konkursie Dedicated Teacher Awards 2020 – jako jedyna Polka. Otrzymałam również tytuł Skutecznej Kobiety Roku 2021 w kategorii edukacja. W 2022 roku zostałam finalistką Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.
Nauczyciel praktyk z 24- letnim stażem. Uczę języka angielskiego i niemieckiego, prowadzę 2 autorskie projekty – Żmichowska Śpiewa (gdzie od 8 lat wcielam się w rolę producenta płyt i rozwijam talenty wokalne oraz muzyczne młodzieży, organizuję koncerty i uczestniczę w konferencjach w Polsce i za granicą, dzieląc się swoją pasja i wiedzą z innymi nauczycielami) oraz Łazik Teatralny (gdzie od 14 lat zachęcam młodzież i rodziców swojego liceum do wspólnego chodzenia do teatru). Jestem członkiem i administratorem grupy Superbelfrzy RP, Nauczycielem Roku Języka Angielskiego BAS 2018, zostałam wyróżniona wraz z młodzieżą za projekt „Żmichowska Śpiewa” w konkursie Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Jestem członkiem międzynarodowej grupy nauczycieli Music Teachers for Global Peace – nie jestem muzykiem, jednak moje zaangażowanie w rozwój muzyczny młodzieży zostało docenione w ten wyjątkowy sposób. Zachęcam uczniów do udziału w akcjach charytatywnych współpracując z fundacją Face to Face with the World – z pomocą której wraz z uczniami opiekujemy się sierocińcem w Ugandzie. Jestem nauczycielem zwolnionym z teorii, więc pomagam swoim podopiecznym angażować się w projekty społeczne w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Jestem wychowawcą z zacięciem artystycznym, pomysłodawcą i twórcą klasy o profilu teatralnym we współpracy z TR Warszawa oraz klasy o profilu architektonicznym we współpracy z Politechniką Warszawską. Podczas pandemii byłam prowadzącą programu Korki TV w Telewizji Metro TVN, gdzie prowadziłam wraz ze swoim synem zajęcia dla maturzystów. Program został wyróżniony nagrodą Tytanowego Oka. Jestem również autorką kursów internetowych z języka angielskiego dla maturzystów i ósmoklasistów. Dla firmy EDICON stworzyłam 16 specjalistycznych kursów do kształcenia języka angielskiego zawodowego między innymi dla optyka, ratownika medycznego, programisty, fotografa i fryzjera. Jestem autorką kart konwersacyjnych dla Firmy Let’s Talk oraz ekspertem maturalnym wydawnictwa Nowa Era. Szkolę młodych nauczycieli dla dla Fundacji Teach for Poland oraz studentów dla Fundacji Projektor. Jestem mentorem w Fundacji Szkoła z Klasą. Prywatnie jestem mamą i żoną. Kocham teatr i dobrą muzykę oraz oczywiście swoją pracę.

ABSTRACT

Jak to zrobić żeby uczniowi i nauczycielowi chciało się chcieć?

Podczas prelekcji podzielę się z uczestnikami moimi sposobami na pracę z uczniami na języku angielskim i niemieckim. Podpowiem jak podsycać ich motywację wewnętrzną i jak angażować ich w ciekawe projekty społeczne i rozwijające pasję. Postaram się pokazać jakie efekty może mieć taka praca dla ucznia, nauczyciela oraz szkoły, ale też wskazać jakie pułapki czekają nas po drodze. Zapraszam na wystąpienie, które zmotywuje do podejmowania wyzwań i podpowie skąd brać na to siłę i pieniądze.