Witold Machlarz

Witold Machlarz

PASE

BIOS

Absolwent Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim, Zarządzania Firmą Rodzinną (FBA) i Akademii Liderów w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz studiów podyplomowych z Psychologii Biznesu i Zarządzania Ludźmi w Firmie na Akademii Leona Koźmińskiego. Obecnie doktorant na wydziale zarządzania Akademii Leona Kożmińskiego. Certyfikowany coach, trener biznesu i rozwoju osobistego. Założyciel firmy szkoleniowo doradczej www.humanexcellence.pl specjalizującej się w szkoleniach, coachingu i projektach doradczych z zakresu efektywnej komunikacji, motywacji, umiejętności menedżerskich oraz nowoczesnego przywództwa. Menedżer, przedsiębiorca i praktyk biznesu. Założyciel i wieloletni dyrektor zarządzający sieci szkół językowych English College www.englishcollege.pl. Od grudnia 2016 członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków PASE www.pase.pl

ABSTRACT

Ceny, ceny, ach te ceny… Czyli jak zapewnić dochodowość szkoły w czasach kryzysu

Idzie kryzys! Mówią ludzie. I chyba się nie mylą…

Galopująca inflacja, coraz wyższe koszty utrzymania firmy, presja płacowa ze strony pracowników (na i tak już bardzo skromnym rynku lektorów), wszystko to powoduje, że przyszłość właścicieli szkół językowych nie wygląda zbyt różowo.

Najczęstszym remedium w sytuacjach kryzysowych są zwykle cięcia kosztów, ograniczenie portfolio usług do najbardziej rentownych , a w przypadku najbardziej zaradnych przedsiębiorców szukanie nowych rynków, nowych klientów i próba zwiększenia sprzedaży.

Wszystkie te działania mają jak najbardziej sens i powinny być (mądrze) praktykowane, ale mało który przedsiębiorca myśli strategicznie (pricing’owo) w kontekście cen swoich usług. Jak np. je systematycznie urealniać, jak dywersyfikować pod kątem różnych klientów, jak zadbać o dobrą percepcję cen z perspektywy klienta, no i wreszcie jak te ceny dobrze komunikować, aby klient nie miał wątpliwości, że płaci uczciwe pieniądze za dobrą usługę.  O tym wszystkim będziemy mówić już na najbliższym Kongresie PASE. Serdecznie zapraszam!